Saame tuttavaks: Liis Rull

  • 24. jaan. 2024

Täna on tähtis päev – armsa Liisi, meie juhatuse liikme sünnipäev! Suure muusikaarmastajana võib teda leida kahe meie liikmeskoori, Kammernaiskoor Sireeni ja Kammerkoor Helü ridades (kuid mitte ainult!). Palju-palju õnne!

Et kõigil oleks võimalik Liisiga paremini tuttavaks saada, on ta allpool vastanud paarile küsimusele.

Milline on sinu kõigi aegade lemmikkooriteos ja miks see sind nii sügavalt kõnetab? Kas sul on mõni eriline mälestus seotud selle teosega?

Kuna minu suur sümpaatia kuulub uudisteostele kogu nende avastamisrõõmus ja veel kõlamata helide kütkes, siis ühelt poolt meeldib mulle mõelda, et ehk on mu kõigi aegade lemmikteos veel loomisel… aga kui minna tagasi juba olemasolevate helimaailmade juurde, siis tahan omamoodi paradoksina mainida Olivier Messiaeni teost “O sacrum convivium!” – paradoks just seetõttu, et Messiaen on mu kauaaegne lemmik, ent justkui kiuste on see a cappella segakooriteos tema kataloogis omaette haruldus. Ta ise ei ole pidanud seda sugugi oma stiili esindlikumaks näidiseks, aga kerge müstikaloori alt kumav jahmatavalt särav koloriit haarab kuulaja siiski alati esimestest helidest peale teose omailma ja paneb viimaste akordide kustumiseni hinge kinni hoidma. Kõige erilisema mäletuse seoses selle teosega jätan aga selleks puhuks veel sündima – kui peaks ühel päeval õnnestuma seda ise juhatada… või laulda.

Mida sa armastad teha väljaspool koorimaailma?

Väljaspool koorimaailma põimin oma päevi meditsiiniga: hommikuti leiab mind tõenäoliselt Tartu Ülikooli Kliinikumist, kus õpin arstiteaduse 5. kursusel. Lisaks tegelen tasapisi teadustööga lasteneuroloogia vallas. Koorimuusika kõrval naudin kõikvõimalikes žanrites uue muusika avastamist, kuulan-hindan-kategoriseerin vaba käega igal nädalal kõiki kuulatud värskeid albumeid ja teen tähelepanekuid, mida järgmisel üritusel muusikat kureerides valikusse lisada võiks.

Mis inspireerib sind kammerkooride liidu juhatuses tegutsema?

Kammerkooride liidu juhatuse keskel pole tõtt-öelda keeruline inspireeruda, kui toimetad koos aktiivselt koorimaastikul eri rollides tegutsevate inimestega, kes tahavad päriselt esindatava kooriliigi (ja koorimuusika jaoks üldisemalt) midagi ära teha ja olulistel teemadel kaasa rääkida. Rõõm on alati olla osa juhatuse elavatest aruteludest. Ennast innustab kahtlemata seegi, et olen saanud üksikute kooride tasandilt astuda sammukese edasi ja näha koorimaailma uuelt köögipoolelt — loodetavasti tekitab see perspektiiv soodsa pinnase edaspidiseks ideelennuks.