Aasta 2024 oli EKKLile mitmekülgselt tegus aasta: kooridele pakuti esinemisvõimalusi nii kontserdisarjades kui ka festivalil, samuti oli kooride esindajatel ennast võimalik mitmekülgselt täiendada. Sama tegusad olid meie liikmed, kes jätkavad koorilaulu hoidmist ja edendamist eri kontsertide, projektide või (rahvusvaheliste) konkurssidega. Aasta lõpu seisuga kuulus liitu 24 kammerkoori üle Eesti: alates sügisest oleme uue liikmena tervitanud verivärsket koori Tumult Ensemble.
Kevadel, 23. märtsil toimus Pärnu Vanalinna Põhikoolis XVII Eesti Kammerkooride Festival. Kahes kategoorias astus üles kokku kaheksa kammerlikku sega- ja naiskoori üle Eesti. Konkursi kohustuslikud lood olid Gustav Holsti sulest, lisaks pidi igas kavas leiduma vähemalt ühe Eesti naishelilooja teos. Viieliikmelise žürii tööd juhtis Marta Ozola (Läti). Esmakordselt pakkusime dirigentidele võimalust kohtuda žüriiliikmetega vahetuks tagasisideks, mida tervitasid mõlemad pooled. Festivalile omaselt oli võimalik lisaks muusikale täiendada oma teadmisi naisloojatest läbi aja, tutvuda improkoori tehnikaga või külastada giidiga Pärnu Muuseumi. Festivali A-kategooria esikohad viisid sõbralikult koju kaks koori, Tallinna Kammerkoor (dir Heli Jürgenson) ja Tartu ülikooli kammerkoor (dir Triin Koch).
Aprillis kohtusime oma liikmetega igakevadisel volikogul. Lisaks ametlikule osale ja omavahelisele võrgustumisele õppisime töötoas koolitaja Tiina-Katrina Kaberiga, kuidas oma lauljaid paremini mõista ja motiveerida.
Kontserdisarja “Kuulajale” peakülaliseks oli tänavu inglise klassik William Shakespeare, kelle sünnist möödus 460 aastat. Selle sarja eesmärk on kontserdisaali kokku tuua kaks liidu koori: maikuus kohtusid kammernaiskoor Sireen (dir Laura Štoma) ja EKA kammerkoor (dir Annely Leinberg, Kristel Marand), novembris oli Sireeni lavapartneriks kammerkoor Kolm Lindu (dir Laura Štoma). Kontsertidel Tallinnas ja Tartus kõlas muusika Shakespeare’i tekstidele, muusika sidusid tervikuks eestikeelsed tõlked näitleja Kristjan Sarve esituses.
Uue algatusena toimus 9. juunil koorikorralduse päev, sooviga tuua kokku koorivanemad, -mänedžerid ja -juhid ning tõsta meie koorimaastiku professionaalsust. Osalejad said teadmisi ja oskusi muuhulgas teemadel, kuidas paremini sotsiaalmeedias silma paista, autoriõiguse nüansse jälgida, raha taotleda ja tagada ligipääsetavus kõigile külastajatele. Huvilistel oli võimalik peale seminare külastada kooriühingu korraldatud uue koorimuusika kontserti.
Aasta lõpetas klassikalise jõuluootuskontserdi asemel virtuaalne kammerkooride advendikalender, kus EKKLi sotsiaalmeedias avanevad iga nädal liikmete (muusikalised) jõulutervitused.
Aastal 2025 esimesel poolaastal on ees oodata traditsioonilist volikogu koos uue juhatuse valimisega ning tuua kammerkooride ühises esituses lavale üks klassikaline suurvorm.
Eesti Kammerkooride Liit (EKKL) on Eesti kammerkoore koondav ja nende tegevust edendav liit, mis loodi 1997. aastal. Katuseorganisatsioonina esindab EKKL oma liikmete huvisid ja toetab oma ettevõtmistega kooride arengut. Liidu olulisemate tegevuste hulka kuuluvad Eesti Kammerkooride Festivali, traditsiooniliste jõuluootuskontsertide ja kontserdisarjade korraldamine, samuti teabepäevade, õppereiside ning koolituste läbiviimine.
EKKLi juhatuse liikmed on Karin Tuul (esinaine), Laura Štoma, Liis Rull ja Roland Viilukas. Liidu igapäevatööd korraldas 2024. aastal tegevjuht Kertu Aksiim. EKKLi tegemisi toetasid Kooriühing, Kultuurkapital, Kultuuriministeerium, Pärnu linn, Tartu Kultuurkapital, ajakiri Muusika, Eesti Muusika Infokeskus ja teised. Meie liit on jätkuvalt avatud nii uutele kooridele ja koostöödele kui ka värsketele ideedele! 🙂